The 2023 NZSO National Youth Orchestra

FIRST VIOLINS

Peter Gjelsten
CO-CONCERTMASTER
Supported by Deane Endowment Trust
Hazuki Katsukawa
CO-CONCERTMASTER
Hayden Chiu
ASSOCIATE CONCERTMASTER
Enshean Lin
ASSOCIATE CONCERTMASTER
Supported by Susan Batley & Rob Hole
Lucas Baker
Supported by Ian & Kim New
Ella Chen
Orla Dunlop
Supported by Virginia Breen
Tristan Dunlop
Celia Griffiths
Supported by Daniel & Kylie Wong
Joshua Hooker
Supported by A. I. Boddy
Skyla Murray
Supported by Noel Carroll
Alan Qin
Supported by Angela Caughey
Mana Waiariki
Supported by Deane Endowment Trust
Junjie Zhao

*First violins listed in alphabetical order

SECOND VIOLINS

Esther Oh
SECTION PRINCIPAL
Supported by Wilma Smith
Miru Shimaoka
ASSOCIATE PRINCIPAL
Daniel Loy
Supported by Tim Clough
Haewon Kim
Chloe Jiang
Lucas de Groot-Tsuji
Supported by Peter & Kay Squires
Isaac Chou
Yunxuan Sun
Leila Dunlop
Supported by Anonymous
Catherine Lee Harrison
Supported by Music Futures
Hannah Schulte
Aya McLarty
Supported by Philippa Bates

VIOLAS

Tal Amoore
SECTION PRINCIPAL
Supported by Bruce Rae & Margaret Mabbett
Annabelle Thorpe
ASSOCIATE PRINCIPALS
Supported by Andrew Townend
Nicholas Newman
Supported by Alison Buchanan & Eric Johnston
Lisa Artmann
Supported by Ted & Ann Aspey
Juliet Park
Ella Dowsett-Farmer
Supported by E Prof Les Holborow
Sophie Ward
Supported by Jeff & Marise McNeill
Abby Wheeler
Supported by David & Sally Graham
Harry Kim
Dalton Ma

CELLOS

Benjamin Carter
SECTION PRINCIPAL
Supported by Lesley Ayers
Jack Moyer
ASSOCIATE PRINCIPAL
Supported by Peter and Kathryn Walls
Boudewijn Keenan
Esther Lee
Supported by Ian & Kim New
Jasmine Hooker
Supported by Daphne & John Wardle
Eva Wu
Supported by Mark Barrow
Vincent Chen
Supported by Donald Best ONZM & Susan Best
Elise Tian
Supported by Tim Wilkinson & Lynette Murdoch

BASSES

Alex Huang
SECTION PRINCIPAL
Supported by Dame Dawn Lamb
Ariana Knudson-Hollebon
ASSOCIATE PRINCIPAL
Supported by Anonymous
Seth Boy
Supported by Donald Best ONZM & Susan Best
Zazisizwe Ndebele
Supported by Glenda & Peter Menzies
Elyshia Bedwell
Supported by Annette & Ralph Lendrum
Kahnyell Talamaivao
Supported by Dame Dawn Lamb

FLUTES

Emica Taylor
SECTION PRINCIPAL
Supported by Michael Snowden
Keeson Perkins-Treacher
ASSOCIATE PRINCIPAL
Supported by Brian Foley
Jacqui McPherson
Supported by Daphne & John Wardle

PICCOLOS

Keeson Perkins-Treacher
PRINCIPAL
Supported by Brian Foley
Jacqui McPherson
Supported by Daphne & John Wardle

OBOES

Milli Manins
SECTION PRINCIPAL
David Liu
ASSOCIATE PRINCIPAL
Supported by Music Futures

CLARINETS

Callum Anderson
SECTION PRINCIPAL
Supported by Paul & Tara Brizzle
Mike Sung
ASSOCIATE PRINCIPAL
Supported by Carla & John Wild
Reuben Allen
Supported by Anonymous

BASS CLARINET

Reuben Allen
PRINCIPAL
Supported by Anonymous

BASSOONS

Tor Chiles
CO SECTION PRINCIPAL
Tessa Frazer
CO SECTION PRINCIPAL
Supported by Ainsley Walter & Mark Stewart
Monica Hoetjes

CONTRABASSOON

Tor Chiles
PRINCIPAL

HORNS

Evan Metcalfe
SECTION PRINCIPAL
Maia O’Connell
ASSOCIATE PRINCIPAL
Caspar Adams
Supported by John & Elisa Mendzela
Hannah McLellan

TRUMPETS

Lewis Grey
SECTION PRINCIPAL
Supported by Ross Steele
Clarke Spence
ASSOCIATE PRINCIPAL
Nina Noble
Supported by Bill Falconer CNZM
Zachary Allen

The Trumpet Section is generously supported by Bill Falconer CNZM

TROMBONES

Natania Ngawhau
SECTION PRINCIPAL
Clara Dujakovic
ASSOCIATE PRINCIPAL

BASS TROMBONE

Tavite Tonga
PRINCIPAL
Supported by Anonymous

TUBA

Sam Zhu
PRINCIPAL
Supported by David & the late Helen Zwartz

TIMPANI

Camryn Nel
Ciaran Wright

Supported by Professor Jack C Richards

PERCUSSION

Cameron Brizzle
Caleb Goldsmith
Supported by Gudrun Taylor
Sho Woodhouse
Ciaran Wright
Supported by Professor Jack C Richards

The Percussion Section is generously supported by Professor Jack C Richards

HARP

Harrison Chau
SECTION PRINCIPAL

KEYBOARD

Emma Qiu
PRINCIPAL